כיסוי בטלית לפני חתונה

שאלה

שלום לכבוד הרב,

רצינו לשאול האם ומדוע האשכנזים לא מתכסים בטלית עד החתונה?

תשובה

שלום לכבודו,

נקדים שמרן המ"ב (סימן ח) דייק מהגמרא שבחורים לא היו מכסים את הראש בטלית, גם אם אותו בחור תלמיד חכם. בסימן י"ז הביא המשנה ברורה את הדברים בשם המהרי"ל – ראש רבני אשכנז, שכתב שעד החתונה בחורים לא מתעטפים בטלית, והוא נסמך על הפסוק "גדילים תעשה לך" שמיד לאחריו מתחילה הפרשה של "כי יקח איש אשה", ומסמיכות זו למד שרק כשתקח אשה תעשה לך גדילים.

היה מי שערער שמקור הדין הוא במהרי"ל ושמדובר רק במנהג אשכנז. אלא שהדברים כתובים כבר בראשונים- ברא"ש (בפירושו על התורה) וברוקח (סי' שנג), והתשב"ץ (סי' תסב) פוסק זאת למעשה. כמובן שכל האמור הוא דווקא בעניין הטלית גדול, כי בטלית קטן מחויב כל בר-מצוה (ובזה תיושב תמיהת מרן המ"ב על המהרי"ל, כפי שתירצו המור וקציעה והארץ-צבי ח"ב סי' ג'). אדרבה בחורים צריכים להיזהר מאוד שהטלית קטן שלהם תהיה כשרה, משום שאין להם טלית גדול. ובזוהר (פרשת שלח) שהובא במג"א (סוף סי' כד) כתוב שמי שקורא קריאת שמע בלי ציצית כשרה הוא כמעיד עדות שקר בעצמו, בשונה מהגמרא שאמרה דבר זה רק על קריאת שמע בתפילין.

אולם בהרבה קהילות האשכנזים באירופה, וכן בכל ערי ספרד, נוהגים ללבוש טלית גדול לבחורים, ואפילו לילדים שהגיעו לחינוך, כמו שהרחיב הראשל"צ ביחו"ד (ח"ד סי' ב). וכל אחד יעשה כמנהגו.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לשיח?
אשמח לקבל את תגובתך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.